Lokalizacja wycieków wody

Lokalizacja wycieków wody

 Skuteczna lokalizacja wycieków wody może niejednokrotnie uratować przed skuwaniem posadzki w całym budynku. Przecieki w instalacji CO oraz CWU  stanowią dość powszechne i bardzo niebezpieczne zjawisko pojawiające się w wielu budynkach różnego typu. Jeżeli zostaną one szybko zlokalizowane można zapobiec katastrofie, która może uszkodzić dom, mieszkanie lub własność sąsiada. Przyczyn wycieku może być mnóstwo. Najczęściej są to błędy wykonawcze, uszkodzenia wywołane korozją instalacji lub użyciem materiałów o niskiej jakości.  Jeżeli uszkodzenie wywołujące wyciek jest niewielkie skutki uboczne mogą nie być widoczne gołym okiem przez długi czas. Oznacza to, że zlokalizowanie usterki bez specjalnego wyposażenia jest praktycznie nierealne. 

Wycieki mogą powodować następujące konsekwencje:

SPADEK WARTOŚCI NIERUCHOMOŚCI

Historia szkód wodnych zmiejsza wartość domu. Nawet jeżeli uważasz, że naprawiłeś szkody, mogą po nich pozostać długotrwałe skutki. Może to w negatywny sposób wpłynąć podczas transakcji sprzedażowej oraz ostatecznie obniżyć wynegocjowaną kwotę.

WODA JEST CENNA !

Przeciekające rury mogą powodować ogromne straty finansowe. Jeżeli wodomierz pracuje 24 godziny na dobę, niestety ale rachunki będą wysokie.  W przypadku wycieków w sieci rurowej konieczne jest bardzo szybkie działanie, aby zapobiec utracie dużej ilości cennej wód.

POWSTAWANIE PLEŚNI I GRZYBÓW

Jedną z największych istotnych dla zdrowia  konsekwencji  wycieków wodnych jest powstawania w domu grzybów i pleśni. Organizmy te produkują zarodniki, które zanieczyszczają powietrze i mogą okazać się niebezpieczne dla twojego zdrowia.

USZKODZENIA STRUKTURALNE

Najbardziej oczywistym i bezpośrednim skutkiem szkody spowodowanej przez wyciek są szkody estetyczne: wybarwienia, przebarwienia oraz powstające wzdłuż ścian smugi. W większości przypadków są to pierwsze objawy wskazujące na obecność wycieku wewnątrz budynku.Sucha ściana pochłaniająca wodę z nieszczelnej rury lub innych uszkodzeń zaczyna pęcznieć i się osłabiać.

Inne przyczyny

Pęknięta rura może doprowadzić do zalania pomieszczenia oraz uszkodzenia urządzeń elektrycznych. Tego typu sytuacje nie są dość częste, natomiast parokrotnie w swojej karierze spotkałem się z wyciekami o ogromnym rozmiarze.

Wycieki mogą spowodować zmniejszenie ciśnienie wody, która wychodzić z Twoich urządzeń  takich jak kran  czy toaleta. Może to skutkować obniżeniem komfortu ich użytkowania.

Ubytek wody w obiegu centralnego ogrzewania a co za tym idzie brak odbioru ciepła z kotła może spowodować zagotowanie wody a nawet doprowadzić do wybuchu kotła.

USŁUGI WYKRYWANIA i LOKALIZOWANIA WYCIEKÓW Z INSTALACJI

USŁUGI WYKRYWANIA i LOKALIZOWANIA WYCIEKÓW Z INSTALACJI

Skuteczna lokalizacja wycieków wody i innych czynników z instalacji może być trudna, wręcz niemożliwa bez odpowiedniego wyposażenia. Z tego powodu do wykrywania nieszczelności i przecieków wodnych używamy najnowocześniejszych urządzeń - takich jak: termowizyjne kamery na podczerwień, mierniki wilgotności oraz ultradźwiękowy geofon , które umożliwiają nam w wielu sytuacjach szybko i skutecznie zlokalizować ukryty wyciek w sposób całkowicie bezinwazyjny. Zastosowanie więcej niż jednej metody badawczej znacznie zwiększa szanse wykrycia usterki.
Kamera termowizyjna

Kamera termowizyjna

Kamery termowizyjne wychwytują nawet najmniejsze różnice temperatur na powierzchni różnych materiałów, pozwalając zlokalizować cieplejsze i zimniejsze powierzchnie, które mogą świadczyć o istnieniu w tym miejscu wycieku. Badania termowizyjne są używane do wykrywania przecieków ukrytych pod podłogą, za ścianami i stanowią dla nas istotne narzędzie, które pozwala w krótkim czasie skontrolować duże powierzchnie.
Geofon:

Geofon:

Geofon to ultradźwiękowy detektor o bardzo wysokiej czułości akustycznej. Nasz geofon został wyposażony w odpowiedni mikrofon służący do wykrywania i wzmacniania hałasu wytwarzanego przez wyciek. Podczas gdy w miejscu uszkodzenia woda wypływa z rury z dużą prędkością powoduje powstawanie charakterystycznego dźwięku w postaci szumu , syczenia oraz drgań. Geofon to doskonałe narzędzie służące do do weryfikacji zlokalizowanych za pomocą badań termowizyjnych miejsc, w których istnieje podejrzenie wycieku.